You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
30 miles/gallon
10 miles/gallon
20 miles/gallon
40 miles/gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?
50 liters/minute
60 liters/minute
40 liters/minute
45 liters/minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The formula for calculating the unit rate (k).
x = yk
y = kx
k = yx
k = y/x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade