Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
a rate with a denominator of 1
ex. 45 miles/hour
ratio
rate
unit rate
complex fraction
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Find the unit rate.
18 orders in 3 days = ________ orders per day
5
6
7
8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade