Write an equation for this relationship.
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
y = 18x
y = 18.50x
y = 22.50x
y = 22x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine the constant of proportionality for the table. Express your answer as y = kx
y = 30k
y = 30x
y = 0.03x
y = 9x
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
$360 per hour
40 hours per dollar
$10 per hour
$9 per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What has to be true about a unit rate?
It must be written as a fraction.
It must be written as a decimal.
It is always "per" one thing.
It is used to measure area in square units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions & Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade