Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

معدلات الوحدة

معدلات الوحدة

6th Grade

15 Qs

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

7th Grade

20 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

Rates

Rates

9th - 12th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jayant bought 3 Minecraft games for $89.64. What did he pay per game?

$23.61

$29.88

$32.98

$268.92

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the double number line, how much flour is needed for 10 teaspoons of vanilla?

4

5

15

25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hanna is buying tomatoes to make pasta sauce. Based on the double number line, what is the cost per pound of tomatoes?

$0.29

$3.50

$14

$56

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Varnika likes to paint in her free time. She mixes 6 tablespoons of blue paint and 8 tablespoons of red paint to make purple. What is the ratio of red paint to blue paint in simplest form?

6:8

8:6

3:4

4:3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price:


3 ounces cost $2.73

$0.91 per ounce

$1.10 per ounce

$0.27 per ounce

$8.19 per ounce

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Johnson purchased 2.3 pounds of chicken from the supermarket. He paid a total of $9.20 for the chicken. What was the price per pound?

$4.00

$3.50

$4.10

$4.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?