Dayonna bought 8 apples at a cost of $5.20. What is the unit rate?
Ratio Tables Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$6.50
$1.53
$0.65
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $4.39 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.24 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate represents the graph shown?
2 boys for every 1 girl
0.5 boys for every 1 girl
6 boys for every 1 girl
3 boys for every 1 girl
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is C?
80
24
96
92
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Kevin is mixing 35 oz of yellow paint, he will need how many ounces of red?
29 oz
24 oz
33 oz
21 oz
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Finding the Constant of Proportionality in a Table

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Midterm Review

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios and Rates Unit 3: 7th

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio, Rates, and converting measures

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade