6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
Ratio Rate Unit Rate Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing number into the ratio table
55
3
10
11
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the rangers won 100 games and lost 60, what is the simplified ratio of wins to losses?
10 to 6
5 to 3
6 to 10
3 to 5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4: 20 is equivalent to 1:5
Yes
No
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria has 2 scarves, 27 headbands, and 3 bows. She wanted to know the ratio of scarves to bows. When she discovered the ratio, she made a list of equivalent ratios. Which below is the list?
4:6, 8:12, and 16:24
3:4,6:8,and 12:16
2:27,4:54, and 8:108
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for A in the table.
40
10
9
45
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate represents the graph shown?
2 boys for every 1 girl
0.5 boys for every 1 girl
6 boys for every 1 girl
3 boys for every 1 girl
20 questions
Ratios and Proportions
Quiz
•
10th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios and Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lesson 6 - Ratio, Rate, Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratio/Rate Tables
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade