Write the equation for the table given
Identifying Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
y = 1/3x
y = 3x
y = 1/2x
x = 3y
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality in the equation y = 14x ?
y
x
14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$9 for 11 books
Find the UNIT RATE
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Math 8 Unit 3: Finding and Applying Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
unit rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade