Identifying Unit Rate

Identifying Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Identifying Unit Rate

Identifying Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the equation for the table given

y = 1/3x

y = 3x

y = 1/2x

x = 3y

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the constant of proportionality in the equation y = 14x ? 

y

x

14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

multiply by 6 to get $180 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 30 to get $1 per ticket

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

160 miles on 7 gallons of gas
Find the UNIT RATE 

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$9 for 11 books
Find the UNIT RATE 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?