Which answer below explains point U?
Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
He goes 1 mile in 1 minute.
He goes 1 mile in 2 minutes.
He goes 2 miles in 1 minute.
He goes 2 miles in 2 minutes.
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots
5 to 6
6 to 5
5/6
5:6
red to blue
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A skydiver is falls 144 feet in 3 seconds, what would the unit rate tell you about the skydiver?
It would tell you how far the skydiver falls in 1 second
It would tell you how far the skydiver falls in 3 seconds
It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 3 seconds
It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 1 second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hot Cheetos cost $6 for 8 bags while Takis cost $8 for 10 bags. Which is the better deal?
Hot Cheetos because $6 is less than $8
Hot Cheetos because they cost $1.33 per bag while Takis cost $1.25 per bag.
Takis because they cost $1.25 per bag while Hot Cheetos cost $1.33 per bag while
Hot Cheetos because they cost $0.75 per bag while Takis cost $0.80 per bag.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Apples are on sale 5 for $3.15 At this rate, what is the cost of one apple? (Remember you can use a calculator)
$1.59
$63
$3.15
$.63
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 12:20
20:12
2:3
3:5
3:10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios, Rates, Tables and Graphs

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
18 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio Tables & Graphs

Quiz
•
6th Grade
10 questions
01/22 GM: Percent of a Quantity

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade