Solve Linear Word Problems

Solve Linear Word Problems

9th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math Grade 9 Chapter 12 PG

Math Grade 9 Chapter 12 PG

9th Grade

15 Qs

3.4 Intro ADV

3.4 Intro ADV

9th Grade

15 Qs

Real World Problems Writing Linear Functions

Real World Problems Writing Linear Functions

9th Grade

12 Qs

Real World Problems Linear Functions

Real World Problems Linear Functions

9th Grade

12 Qs

Function Word Problems

Function Word Problems

9th Grade

12 Qs

A Linear Function from a Word Problem

A Linear Function from a Word Problem

9th Grade

12 Qs

A.3C.4 X/Y-intercepts, & Slopes of Linear Graphs/m & Point

A.3C.4 X/Y-intercepts, & Slopes of Linear Graphs/m & Point

9th - 12th Grade

12 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th - 10th Grade

15 Qs

Solve Linear Word Problems

Solve Linear Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The start up cost to join eTunes music is $7.95 plus $0.95 per song downloaded. If Will spent $26, write and solve a linear equation to find how many songs he downloaded.

32 songs

33 songs

19 songs

36 songs

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members. Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x, and the total fitness club membership, y?

y=15x

y=15x+80

y=x+15

y=80x+15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which of the following situations could be descried by the equation y= -25x + 120

There are 120 people in the football stadium, and 25 more are entering each hour.

A plumber charges $25 for a house call and $120 per hour.

A teacher has 120 students. Her third period has 25 students

There are 120 gallons of water in a tank. It releases water at a rate of 25 gallons per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How much would it cost for 2.5 hours of labor?

$100

4.50

$112.50

$65.00

$123.45

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Bob has $150 in his savings account and saves $40 per month.

y=150 + 40

y=40x + 150

y=150x + 40

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You are laying bricks for a patio. Every row has 20 bricks in it. Write a function that represents the number of bricks (y) you lay in x rows.

y= x+20

y=20

y=20x

20 = x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Sally plans to walk 12 miles every week. Write an equation to represent this situation.

y = 12x

y = 12x + 12

y = 10x + 2

y = 2x + 10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?