Estimate Decimal Operations

Estimate Decimal Operations

6th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Tables and Double Number Lines

Ratio Tables and Double Number Lines

6th Grade

16 Qs

Assess Reasonableness of Decimal Sums and Differences

Assess Reasonableness of Decimal Sums and Differences

5th Grade - University

20 Qs

Converting Customary Units of Measure

Converting Customary Units of Measure

6th Grade

15 Qs

Estimating Sum and Difference of Decimals

Estimating Sum and Difference of Decimals

5th Grade - University

20 Qs

Estimate Decimal Sums and Differences

Estimate Decimal Sums and Differences

5th Grade - University

20 Qs

Estimate Customary Capacity

Estimate Customary Capacity

4th Grade - University

19 Qs

Estimate Customary Capacity

Estimate Customary Capacity

4th Grade - University

14 Qs

Multiplication

Multiplication

4th - 6th Grade

20 Qs

Estimate Decimal Operations

Estimate Decimal Operations

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Justin mixed 1.6 pints of red paint and 0.75 pints of white paint together to get the ultimate shade of pink for his sister's playhouse. He needs 3.5 batches of the pink paint to finish painting. How many pints of pink paint will Justin need to make?

8.75 pints

8.20 pints

8.235 pints

8.225 pints

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Dombrowsky bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13

$0.21

$0.25

$2.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Burgess, Mrs. Curry, Ms. Davis and Mrs. Stowers went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?

$2.30

$23.00

$21.30

$20.30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dorian paid $15.95 and $6.50 for two books. About how much money did he pay for the books?

$23

$22

$25

$30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paula wants to buy 3 shirts and 2 belts. The shirts cost $16.89 each, and the belts cost $8.97 each. Paula has $45.Which of these amounts is the best estimate of how much more money Paula needs in order to buy the shirts and belts?

$16

$10

$24

$5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Javier uses estimation to check the product for 7.24 x 3.9. Which of the following is a reasonable estimate for the product?

700 x 40 = 28,000

700 x 3 = 2,100

7 x 4 = 28

70 x 40 = 2,800

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

ESTIMATE: 4.76 x 24

100

80

150

25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?