Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Operation Word Problems

Operation Word Problems

6th Grade - University

13 Qs

Math Decimal Word Problems

Math Decimal Word Problems

5th Grade - University

18 Qs

SOL 7.2 Quizizz #2

SOL 7.2 Quizizz #2

7th Grade

15 Qs

Dividing Fractions Word Problems

Dividing Fractions Word Problems

6th - 8th Grade

15 Qs

Decimals Word Problems

Decimals Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Decimal Word Problems Review

Decimal Word Problems Review

6th Grade - University

20 Qs

Basic Operations Decimal Word Problems

Basic Operations Decimal Word Problems

6th Grade - University

20 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John ate some snacks with a total of 80.79 calories. If the chips he ate were 43.39 calories, how many calories were in the rest of his snack?

124.08 calories

124.08 chips

37.4 chips

37.4 calories

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joy drinks 4 bottles of water per day.  Each bottle contains 16.5 fluid ounces.  How many fluid ounces of water does she drink per day? 

66 fluid ounces

68 fluid ounces

660 fluid ounces

680 fluid ounces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

0.2 x 0.8

16

0.16

0.016

1.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Billy buys 4 chairs for $27.90 each and 2 tables for $37.95 each. What is the cost of all the chairs and tables together?

$111.60

$187.50

$75.90

$167.40

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tickets to the Haunted House are $6.50 for adults and $4.30 for children. How much would it cost for two adults and four children?

$30.20

$10.80

$48.20

$25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Justin purchased a 20 pound pumpkin for $9.80. How much did he pay per pound?

$0.49

$196

$4.90

$1.96

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kyle bought a 5 pound pumpkin for $2.60. How much did he pay per pound?

$13.00

$0.52

$13.52

$5.96

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?