Compare Proportional Relationship

Compare Proportional Relationship

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simple Interest (i = prt)

Simple Interest (i = prt)

7th - 9th Grade

10 Qs

Simple Interest Rate

Simple Interest Rate

7th - 8th Grade

12 Qs

8th Grade Review Unit 5

8th Grade Review Unit 5

8th Grade

13 Qs

Interpreting Graphs of Linear Functions in Context

Interpreting Graphs of Linear Functions in Context

8th - 9th Grade

12 Qs

Proportional Relationships Graphs Who Is Faster

Proportional Relationships Graphs Who Is Faster

7th Grade - University

13 Qs

Linear Functions Slope Interpretation

Linear Functions Slope Interpretation

9th Grade - University

10 Qs

2024/25 - Challenge Set #5 (F18O)

2024/25 - Challenge Set #5 (F18O)

6th - 8th Grade

10 Qs

2-5 Compare Proportional Relationships

2-5 Compare Proportional Relationships

8th Grade

14 Qs

Compare Proportional Relationship

Compare Proportional Relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mickey made 12 bracelets in 5 hours. Each bracelet took the same amount of time. Which graph has a slope that represents this rate?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Milo's speed is modeled by the equation y=6.5 x, how much faster is the fastest dog? (meters/second)

5

3

1.5

3.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Karen posts to her social media account 21 times every week. Ben's posts are shown in the table. Who posts more per day?

Karen

Ben

Ken

Mike

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ducks lay eggs at the rate of y=x. Geese lay eggs at the rate shown in the graph. Which lay eggs at a faster rate?

Geese

Ducks

They are the same

Geese don't lay eggs

5.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Delicious Deli and Magnificent Market both sell potato salad by the pound. The table shows how much Delicious Deli charges and the graph shows how much Magnificent Market charges. Who charges less per pound?

(a)  

Delicious Deli

Magnificent Market

6.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The school is building new beach volleyball courts and are looking at companies that can deliver a lot of sand. The cost, y, of buying x cubic yards of sand from Salty Sand is shown in the table. The equation y=29x describes the cost of sand from Sandy Shoes. Which company is the better buy?

​ (a)  

Sandy Shoes

Salty Sand

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jeff and Karen are both tutors. They each charge different hourly rates. Jeff earns $90 for every 4 hours he tutors. The graph shows how much Karen earns. Who makes more per hour?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?