Mickey made 12 bracelets in 5 hours. Each bracelet took the same amount of time. Which graph has a slope that represents this rate?
Compare Proportional Relationship

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Milo's speed is modeled by the equation y=6.5 x, how much faster is the fastest dog? (meters/second)
5
3
1.5
3.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Karen posts to her social media account 21 times every week. Ben's posts are shown in the table. Who posts more per day?
Karen
Ben
Ken
Mike
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ducks lay eggs at the rate of y=x. Geese lay eggs at the rate shown in the graph. Which lay eggs at a faster rate?
Geese
Ducks
They are the same
Geese don't lay eggs
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Delicious Deli and Magnificent Market both sell potato salad by the pound. The table shows how much Delicious Deli charges and the graph shows how much Magnificent Market charges. Who charges less per pound?
(a)Delicious Deli
Magnificent Market
6.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
The school is building new beach volleyball courts and are looking at companies that can deliver a lot of sand. The cost, y, of buying x cubic yards of sand from Salty Sand is shown in the table. The equation y=29x describes the cost of sand from Sandy Shoes. Which company is the better buy?
(a)
Sandy Shoes
Salty Sand
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jeff and Karen are both tutors. They each charge different hourly rates. Jeff earns $90 for every 4 hours he tutors. The graph shows how much Karen earns. Who makes more per hour?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Directly Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Challenge Set #6 - 2023/2024

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Comparing Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Comparing Proportional Relationships (P.3)

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
8th Grade Review Unit 5

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Proportional Relationships Graphs Who Is Faster

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Comparing Proportional Relationships in Different Forms

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Linear Functions Slope Interpretation

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade