Expressions from Word Problems

Expressions from Word Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebraic Expressions

Algebraic Expressions

6th - 8th Grade

15 Qs

Writing Algebraic Expressions & Equations

Writing Algebraic Expressions & Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Word problem - algebraic expression

Word problem - algebraic expression

8th - 10th Grade

17 Qs

Chapter 1 Review Quizizz

Chapter 1 Review Quizizz

6th - 8th Grade

15 Qs

7th 4-8 Analyze Equivalent Expressions

7th 4-8 Analyze Equivalent Expressions

7th Grade

15 Qs

Algebraic Expressions

Algebraic Expressions

6th - 8th Grade

21 Qs

UNIT 3 ASSESSMENT

UNIT 3 ASSESSMENT

7th - 8th Grade

15 Qs

Writing Algebraic Expressions from Word Problems

Writing Algebraic Expressions from Word Problems

6th - 7th Grade

20 Qs

Expressions from Word Problems

Expressions from Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
HSA-SSE.A.1A, 6.EE.B.6, 6.EE.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Students brought in 300 canned goods for the food drive on Monday. On Tuesday students brought in x more than the day before. Write an expression for how many canned goods students brought on Tuesday.

300 + x

300 - x

300x

x - 300

Tags

CCSS.6.EE.B.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, what would the expression be?

3 + 2x

3x + 2

3x + 2x

5x

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Six decreased by twice a number.

2x - 6

6 < 2x

6 - x

6 - 2x

Tags

CCSS.6.EE.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Translate this phrase into an algebraic expression.
8 less than the product of 4 and a number
Use the variable m to represent the unknown number.

4m + 8

8m - 4

8m + 4

4m - 8

Tags

CCSS.6.EE.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An ice cream shop charges $3.39 for a dish of ice cream. A customer can also order toppings for $0.59 each. If x represents the number of toppings, which expression can be used to determine the total charge, in dollars, for a dish of ice cream with x toppings?

339x + 0.59

3.98 + x

3.39 + 0.59x

3.98x

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Tickets to the aquarium cost $27 per person. Write an expression to represent the total cost of tickets for a group of people. Let n represent the number of people in the group. What are the important parts of this problem that can help you write an algebraic expression?

The aquarium is a fun place to go.

Tickets cost $27 per person

n stands for the number of people in the group

I am trying to find the total cost of tickets for the whole group

This is an algebra problem.

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tickets to the aquarium cost $27 per person. Write an expression to represent the total cost of tickets for a group of people. Let n represent the number of people in the group.

27 + n

27n

27/n

27 - n

Tags

CCSS.HSA-SSE.A.1A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?