Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
22 miles per hour
Ratio
Rate
Unit Rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alcia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Paola is planting seeds. What is the unit rate (or constant or proportionality) for number of plants to number of seed packs?
10 plants/1 seed pack
20 plants/1 seed pack
5 seed packs
40 seed packs/1 plant
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A large bottle of Ketchup is $4.00 for 20 ounces. Apply this unit rate to determine the cost of a small 12 ounce bottle.
$16.00
$80.00
$0.20
$2.40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
18 questions
unit rates and proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade