Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
They are equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.40 for 15 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-Its
They are equal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $42.50 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8.50 per pound
$8 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.98 or Apple Jacks at $2.89 for 13 oz Find the unit price of each and determine the better buy.
Cheerios
Apple Jacks
They are equal
Honey Nut Cheerios
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate and Unit rate

Quiz
•
University
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade