A student purchased 3 boxes of pencils, x, and 2 boxes of pens, y, for $6. He then purchased 2 boxes of pencils and 4 boxes of pens for $8. What is the cost of each box of pens?
System of Equations Graphs and Application

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each box of pens costs $1.
Each box of pens costs $1.25.
Each box of pens costs $1.50.
Each box of pens costs $1.75.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Nancy went to the grocery story. On Monday she purchased 4 apples and 6 bananas for a total of $13. On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50. Which system of equations represents the situation?
4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6
x + y = 4
x - y = 6
4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5
4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the systems with any method you choose: Check all that apply:
x= -5/2
y=-5/2
No Solutions
Infinitely Many Solutions
x=0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the solution to this system?
(1, -1)
(-1, 1)
(0, -2)
(2, 0)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the solution to this system?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 4 pts
What is the solution to the system of equations?
(2, -2)
(2, 2)
No Solution
(-2, -2)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
System of linear equations/Inequalities

Quiz
•
9th - 11th Grade
21 questions
Solving Systems Graphing and Substitution

Quiz
•
8th - 9th Grade
18 questions
Graphing Systems of Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
19 questions
Systems of Equations: Graphing

Quiz
•
8th - 9th Grade
17 questions
Systems of equations: graphing, substitution, elimination

Quiz
•
8th - 11th Grade
20 questions
Identifying Solutions to Systems of Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Systems of Linear/Quadratics C.F.U.

Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Solving Systems of Equations with Substitution

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade