Defining Variables

Defining Variables

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graph Dependent and Independent Variable

Graph Dependent and Independent Variable

6th Grade - University

20 Qs

Math Finding the Variable Worksheets

Math Finding the Variable Worksheets

8th Grade - University

19 Qs

PRETEST: 1.2.4 Writing Expressions to Solve Problems

PRETEST: 1.2.4 Writing Expressions to Solve Problems

6th - 8th Grade

15 Qs

1.3 Translating Verbal Expressions

1.3 Translating Verbal Expressions

8th - 9th Grade

15 Qs

Solving Equations Vocabulary

Solving Equations Vocabulary

7th - 9th Grade

15 Qs

Translating Words to Algebra

Translating Words to Algebra

9th Grade

20 Qs

Identifying Parts of an Expression

Identifying Parts of an Expression

8th Grade

21 Qs

Algebra Vocabulary

Algebra Vocabulary

8th - 9th Grade

20 Qs

Defining Variables

Defining Variables

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

6.13

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel went to a fruit market where he found that oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. He bought some oranges and bananas and the total cost was $28.


What could we use to define x?

cost of oranges

total cost

number of pounds of oranges

4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Zoe went to a store where hats are priced at $10 each and gloves are priced at $5 each. She bought some hats and gloves and the total bill came to $30.


What could we use to define x?

number of hats purchased

10

total bill

starting amount

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to join an online learning community, there is a $20 startup fee and a $5 monthly fee. What could we use to define y?

cost per month

number of months

cost for start up

20

total cost

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daniel went to a fruit market where he found that oranges cost $4 per pound and bananas cost $2 per pound. He bought some oranges and bananas and the total cost was $28.


What could we use to define y?

cost of bananas

total cost

number of pounds of bananas

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

a symbol for an unknown value; usually a letter (such as a, x, or y) is the symbol used

constant

variable

coefficient

term

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the definition of a variable?

The letter used to represent a quantity

The little number or letter used to raise to a power

The number in front of a variable

The number with no variable

7.

MATCH QUESTION

1 min • 5 pts

Match the following vocabulary words to it's correct definition.

Variable

A placeholder, usually a letter, to represent an unknown number.

Expression

The number in front of the variable.

Term

A number by itself with no variable attached.

Coefficient

A combination of terms.

Constant

A number, a variable, or both.

Tags

6.13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?