Mixture Word Problems

Mixture Word Problems

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unitary Method

Unitary Method

7th Grade

8 Qs

Playing with numbers class 6

Playing with numbers class 6

6th Grade

10 Qs

Milliliters and Liters

Milliliters and Liters

3rd Grade - University

15 Qs

Proportion - Unitary Method!

Proportion - Unitary Method!

7th - 12th Grade

15 Qs

iPSLE Math Revision Mock Test 22 June

iPSLE Math Revision Mock Test 22 June

6th Grade

10 Qs

Capacity (litres and millilitres)

Capacity (litres and millilitres)

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit pricing problems

Unit pricing problems

6th Grade

10 Qs

Mathematics

Mathematics

4th - 6th Grade

14 Qs

Mixture Word Problems

Mixture Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At the neighborhood block party, Cora served 1/2 of a gallon of hot chocolate and 1/10 of a gallon of apple cider. How much hot chocolate and apple cider did Cora serve?

3/5

2/5

2/11

1/6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A pitcher contains 2 3/4 pints of orange juice. After you pour 5/8 of a pint into a glass, how much orange juice is left in the pitcher?

1/8

3 3/8

1 3/8

2 1/8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rhonda mixed 1 1/2 buckets of sand with 2 2/3 buckets of potting soil to make a mixture for planting her cactus. How much soil mixture does she have total?

3 3/5

4 1/6

4 3/6

3 1/6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Briajana is buying  1 pound of grapes, 2 pound of apples and 4 lemons. How much did she pay for her things?

$6.99

$5.28

$3.21

$2.35

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A man walks to the store and he buys 5 pounds of broccoli, 8 avocados and 4 Green peppers.  He has $20. How much money does he get back?

$6.99

$12.15

$3.21

$2.35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kylo Ren went to the Farmer’s market to get 1 pound of broccoli, 9 ears of corn, and 3 pound of beats. How much money did he spend?  

$5.04

$8.32

$4.78

$5.86

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

As a treat, your mom gave you a whole candy bar.  On the way to your friend’s house you ate ⅓ of the candy bar and put the rest away for later. After arriving to friend’s house, you decide that you want to share half of what was left with your friend.  What fraction of the candy bar will you share with your friend? 

½

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?