Equations With Variables

Equations With Variables

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

HW Lesson 11 Alg I Part I - Review of 2.1 to 2.3

HW Lesson 11 Alg I Part I - Review of 2.1 to 2.3

9th - 12th Grade

20 Qs

Week 9 ALG CH 10-3 Solving a Radical Equation

Week 9 ALG CH 10-3 Solving a Radical Equation

9th Grade

17 Qs

One Step Equations

One Step Equations

6th Grade

20 Qs

Solving One Step Equations

Solving One Step Equations

9th - 10th Grade

20 Qs

Wk 11 Homework

Wk 11 Homework

7th Grade

20 Qs

Solving equations (1)

Solving equations (1)

9th - 12th Grade

20 Qs

i-2-4E-Solve One Step Equations (20)

i-2-4E-Solve One Step Equations (20)

7th - 9th Grade

20 Qs

One Step Equations

One Step Equations

6th Grade - University

15 Qs

Equations With Variables

Equations With Variables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the equation 2x + 3y = 19, what is/are the variable(s)? Choose the best answer.

x

y

=

Both x and y are variables

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What branch of mathematics deals with equations with variables?

Algebra

Geometry

Calculus

Physics

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a variable?

It's a number equation.

A letter representing an unknown number in an equation.

The symbols in an equation that aren't letters or numbers.

Any equation with an equals sign.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How do we figure out the value of a variable?

Add up all the numbers in the equation.

Multiply the variable by itself.

Isolate the variable on one side of the equals sign.

A variable has no set value.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy wants to buy soda AND pizza for her Halloween party. She has $45 to spend. One case of soda costs $4, and one pizza costs $8. Write an equation that could be used to find a valid combination for as many cases of soda, x, and pizzas, y, as she can afford.

8x + 4y = 45

4x - 8y = 45

12xy = 45

4x + 8y = 45

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Felicia is buying shirts for her baseball team. She will pay $9.30 for each shirt plus a one-time fee of $25.50 for the design.

Which equation can be used to find y , the total cost to buy x shirts?

y=9.3x+25.5

y =25.5x+9.3

y=9.3x-25.5

y=25.5x-9.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Felicia is buying shirts for her baseball team. She will pay $9.30 for each shirt plus a one-time fee of $25.50 for the design. Which equation can be used to find y, the total cost to buy x shirts?

y=9.3x+25.5

y =25.5x+9.3

y=9.3x-25.5

y=25.5x-9.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?