Multiplication Division Story Problems

Multiplication Division Story Problems

3rd Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication/Division Mixed Number Story Problems

Multiplication/Division Mixed Number Story Problems

5th - 7th Grade

11 Qs

STAAR PRACTICE - 2  Interpret Graphs

STAAR PRACTICE - 2 Interpret Graphs

9th - 12th Grade

17 Qs

Word Problems

Word Problems

3rd - 5th Grade

12 Qs

Word Problem Key Words

Word Problem Key Words

2nd - 3rd Grade

15 Qs

Fractions Review

Fractions Review

5th Grade

16 Qs

Fraction word problems

Fraction word problems

5th Grade

10 Qs

Interpreting Graphs of Linear Functions in Context

Interpreting Graphs of Linear Functions in Context

8th - 9th Grade

12 Qs

Area and perimeter of composite shapes

Area and perimeter of composite shapes

8th Grade

12 Qs

Multiplication Division Story Problems

Multiplication Division Story Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

The bleachers at a football game are 7/8 full and 1/2 of the fans in the bleachers are rooting for the home team. What fraction of the bleachers are filled with home-team fans?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine which operation you should use to solve this problem: Ms. Mason practiced her tuba for a total of 11 1/3 hours. She practiced for an average of 1 5/12 hours per day. How many days did she practice?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine which operation you should use to solve this problem:

Sam uses 1 1/4 ounces of ham on each sandwich. If he makes 4 1/2 sandwiches, how much ham will he use?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A batch of oatmeal cookies calls for 3/4 cup of oatmeal. Ellen is making 4 1/2 batches of cookies. How many cups of oatmeal will she need?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You are saving for a laptop. You need $200. You will mow lawns and charge $20 for each lawn you mow. How many lawns will you need to mow to make $200?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You get paid $12/hr at your job. You will work 20 hours this week. How much will you get paid?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hamburger costs $4.99/lb. How much will it cost if you buy 3 lbs?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?