A pet store sold 74 puppies in one week. If each of the puppies cost $60, how much money did the pet store make?
Math Multiplication Division Problems

Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$4,440
$4,432
$3,810
$4,810
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe made $24.00 dollars mowing lawns last week. He charges 4 dollars per lawn. How many lawns did he mow last week?
8
6
3
5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 45 students in the 7th grade band class. The director wants to put them into rows of 5 students. How many rows will he need?
10
5
3
9
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Arellano bought 144 mini erasers. She put the mini erasers into 6 equal groups. How many erasers will be in each group?
6
24
7
25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Phillips bought 3 packs of pencils. Each box contained 9 pencils. How many pencils did she buy?
18
30
27
36
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Each pack of pencils contains 8 pencils. Sara bough 3 packs and divided them equally among 6 people. How many pencils did each person get?
24
4
17
5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
45 ÷ 9= ?
5
4
3
8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Multiplication Class 3

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Multiplication and Division

Quiz
•
5th Grade
20 questions
G3_TERM 2_WW#2 REVIEWER

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Act Math Number Properties

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Multiplication and Division Sol

Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
Multiplication Division Review

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Go Math - Chapter 1

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Multiplication SLO 3rd Grade

Quiz
•
3rd - 4th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade