Adding and Subtracting Coins

Adding and Subtracting Coins

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Great Math Part 1

Great Math Part 1

6th Grade

10 Qs

Adding 3 and 4 Digit numbers

Adding 3 and 4 Digit numbers

4th - 5th Grade

10 Qs

Represent Decimal Subtraction Using Models

Represent Decimal Subtraction Using Models

5th Grade - University

9 Qs

3-digit by 3-digit multiplication

3-digit by 3-digit multiplication

5th Grade

8 Qs

Ordering whole numbers through millions

Ordering whole numbers through millions

5th Grade

10 Qs

Decimals and Fractions

Decimals and Fractions

4th - 6th Grade

15 Qs

MSA 3.1/3.2 Pouches and Coins Flex Day

MSA 3.1/3.2 Pouches and Coins Flex Day

7th - 8th Grade

11 Qs

Multiplying by Powers of 10!

Multiplying by Powers of 10!

5th - 6th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Coins

Adding and Subtracting Coins

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Hatton bought 1 microscope and 2 thermometers. The microscope cost $30.50, and the thermometers cost $17.77 each. What was the total cost in dollars and cents of the items Mrs. Hatton bought?

35.54

48,37

66.24

66.04

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Crabb went to the store and needed some ingredients for dinner. She forgot her wallet though and only had a five dollar bill, 1 quarter, 2 dimes, 1 nickel and 3 pennies. She needed to get some pasta for spaghetti and tomato sauce for her famous homemade spaghetti that was going to cost $5.34. How much money did she have left over?

$0.19

$1.90

$0.90

$0.39

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Coll received $10.00 Starbucks gift card from a friend for her birthday. She bought 1 coffee jelly frappuccino for $1.56. How much does she have remaining on her gift card?

$ 9.54

$ 8.54

$ 8.44

$ 7.54

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the value of the coins shown?

$1.07

$1.70

$4.07

$4.17

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If I bought an apple for 50c, a banana for $1, a pear for $1 and a mango for $4.50, how much would I need?

$5

$6

$7

$8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What equation matches the strip diagram?

$7,362.36 - $4.892.49 = L

$7,362.36 + $4.892.49 = L

$4.892.49 - $7,362.36 = L

 $7,362.36 + L = $4.892.49

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Paul owes Paula 35 cents and has a pocket full of 5-cent coins, 10-cent coins, and 25-cent coins that he can use to pay her. What is the difference between the largest and the smallest number of coins he can use to pay her?

2

3

4

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?