Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Compare Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
or
Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
Find the unit rate of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
8 hours
6 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a unit rate, what number should the denominator be?
2
10
Doesn't matter
1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What mathematical operation does unit rates involve?
addition
subtraction
multiplication
division
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Price
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
RATIO REVIEW
Quiz
•
6th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade