30 books for $1,020. What is the unit price?
Compare Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$34 per book
34 books per dollar
$.03 per book
30 books per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Miranda is buying yarn so she can crochet scarves for her family. She likes the Fluffy Fibers brand best. At the store, she finds a 7-ounce roll of Fluffy Fibers yarn for $8.33 and a 16-ounce roll for $18.72. Which size roll is the better value?
7-ounce
16-ounce
Answer explanation
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Janelle wants to learn to play the piano. Her friends recommended two different music schools. Make Music charges $525 for 10 hours of lessons. Piano Play offers 12 hours of lessons for $540. Which school offers the better deal?
Make Music
Play Piano
Answer explanation
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ben and Corinne are filling goodie bags for a party. Each goodie bag needs an eraser, a bubble wand, and a few candy bar bites. Ben filled 25 goodie bags in 20 minutes. Corinne filled 27 goodie bags in 24 minutes. Who filled goodie bags at a faster pace?
Ben
Corinne
Answer explanation
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Ellis owns a landscaping company. He sends two crews to mow grass. Crew A mows 5 acres in 8 hours. Crew B mows 4.5 acres in 6 hours. Which crew is faster?
Crew A
Crew B
Answer explanation
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Liz and Rick are squeezing lemons for a lemonade stand. Liz squeezed 18 lemons in 6 minutes. Rick squeezed 24 lemons in 12 minutes. Who squeezed lemons at a faster pace?
Rick
Liz
Answer explanation
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ryan is buying batteries for his remote control cars. Charge Zone batteries cost
$15.80 for 20 batteries. Electrocell batteries cost $8.10 for 10 batteries. If both brands of batteries last equally long, which brand is the better value?
Charge Zone
Electrocell
Answer explanation
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Independent and Dependent Variables

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
16 questions
7th Grade Math Quiz 1

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade