Linear Application

Linear Application

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Modeling Linear Equations

Modeling Linear Equations

9th Grade

17 Qs

Analyze Scatter Plot

Analyze Scatter Plot

8th - 12th Grade

12 Qs

Modelling Linear Equations

Modelling Linear Equations

9th - 12th Grade

19 Qs

U2L5: Linear Application

U2L5: Linear Application

9th - 12th Grade

10 Qs

Modeling Linear Data

Modeling Linear Data

11th Grade - University

15 Qs

Modeling With Linear Association

Modeling With Linear Association

9th Grade - University

20 Qs

Linear Functions - Tables

Linear Functions - Tables

8th - 9th Grade

17 Qs

Linear and Absolute Value Equations

Linear and Absolute Value Equations

9th - 12th Grade

15 Qs

Linear Application

Linear Application

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John is trying to save money this year. When he opened his account he had a balance of $300. By the end of the 12 month time span, John had $1500 in his savings account. Find the rate of change. Write an equation in slope-intercept form to model this situation.

y = 100x - 300

y = 100x + 300

y = 1/10x + 300

y = 1/10x - 300

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the slope of the equation y = 3x -5?

y

3

x

-5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.  Which equation represents the amount a holiday meal costs, including delivery, for x people?

y = 30 + 12.5x 

y = 12.5 + 30

y = 12.5 + 30x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours?

y = 8.5 + 25.5

y = 8.5x + 25.5

y = 8.5 + 25.5x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Johnny has to pay $15 for a large pizza and 1.50 for each topping. What is the meaning of the y-intercept?

It cost 1.50 per topping

It cost 1.50 for unlimited toppings

It cost $15 for a large pizza

It cost $15 for a large pizza with no toppings

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A driving range charges $4 to rent a golf club plus $2.75 for every bucket of golf balls you hit. Write an equation that shows the total cost c of hitting b buckets of golf balls.

c = 2.75b + 4

c = 2.75b

c =  4b- 2.75

c = 2.75b - 4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Create a scatterplot from this data. Write the line of best fit for the data.

y = 5.02x + 1.82

y = 8x - 15

y = 1.82x +5.02

y = -1.82x +5.02

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?