Data

Data

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

untitled

untitled

8th Grade - University

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade - University

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

8th Grade

13 Qs

1B - Intro Functions Assessment

1B - Intro Functions Assessment

8th Grade

17 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Identify Functions

Identify Functions

8th Grade

17 Qs

Slope

Slope

6th - 9th Grade

12 Qs

Data

Data

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent. 

$0.375

$0.37

$2.67

$0.38

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.

27.5 mpg

2.75 mpg

275 mpg

228 mpg

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the range of this data set?

6

12

13

19

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the lower quartile value?

20

30

65

70

95

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this mapping a function or not a function? 

Function

Not a Function

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this graph a function or not a function? 

Function

Not a Function

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for this situation.

y=9.75x

y=19x

y=19.25x

y=9.5x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?