Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.
Data

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.375
$0.37
$2.67
$0.38
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.
27.5 mpg
2.75 mpg
275 mpg
228 mpg
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the range of this data set?
6
12
13
19
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the lower quartile value?
20
30
65
70
95
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this mapping a function or not a function?
Function
Not a Function
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this graph a function or not a function?
Function
Not a Function
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write an equation for this situation.
y=9.75x
y=19x
y=19.25x
y=9.5x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Slope

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Slope!

Quiz
•
9th Grade
12 questions
QUIZ 4 REVIEW 23-24

Quiz
•
8th Grade
16 questions
Average Rate of Change

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Interpreting Functions

Quiz
•
8th Grade
18 questions
9.5 STAAR Review Linear Key Features

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade