An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. If the unit price remain the same, how much would 32 ounces of coffee cost?
*Most specifically, is this a rate, unit rate, WON chart, or percent bar?*
Ratios Rates And Percents

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
percent bar
rate
WON chart
unit rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Holly and her 2 best friends go to dinner. their total bill is $31.84. They use a coupon for 15% off the total. If they split the bill evenly, how much money will each person owe, to the nearest cent?
*how would i go about solving this?*
multiply the total bill by two and add 15
calculate a 15% increase and divide the new total by 2
calculate a 15% decrease and divide the new total by 2
find 15% of the total bill and divide it by 2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last year, the seventh grade enrollment at Main middle school was 612 students. This year, the enrollment dropped to 489 students. Which best reflects the percent change in enrollment at Main Middle School from last year to this year?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*
percent decrease
percent change
discount
percent increase
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store decreases the price of an item from $120 to $96. What was the percent decrease?
*This would be commonly called what?*
discount
sales tax
income tax
fees
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio into a unit rate: 14⁄35
*How do we make this a unit rate?*
divide numerator and denominator by the denominator
divide the numerator and denominator by the numerator
multiply the numerator and denominator by the numerator
multiply the numerator and denominator by the denominator
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
*What does it mean by unit rate?*
hours per dollar
simplify 8⁄200
multiply 8 by 200
dollars per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Orlando buys a shirt for $15 and a pair of jeans for $32.50. If the sales tax is 8%, what is the total price Orlando pays for the items?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*
percent change
discount
percent increase
percent decrease
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
23/24 WOD Week 30 Quiz

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit 3: Vocabulary Test - Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio & Proportional Vocabulary (RMS)

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates, and Proportions Quiz

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Ratio Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Calculating % from Survey Data Lesson Preview

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade