Which of the following expresses a ratio?
Ratio Rate Unit Rate Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2/3
two-thirds
0.667
2.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
7 penguins for $126.00 ________ each
$18
$24
$4
$10
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
8.EE.B.5

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rate of Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Determining Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Thanksgiving Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Calculate Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade