Interpreting Graphs and Proportional Relationships

Interpreting Graphs and Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8.4B, 8.5H, 8.5A Proportional situations

8.4B, 8.5H, 8.5A Proportional situations

8th Grade

15 Qs

Practice Proportional Relationships

Practice Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Proportionality of graphs tables and equations 7th Grade

Proportionality of graphs tables and equations 7th Grade

7th Grade

17 Qs

7th Grade Linear Relationships Test

7th Grade Linear Relationships Test

7th Grade

20 Qs

Proportionality

Proportionality

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Proportional Relationship with Graphs

Proportional Relationship with Graphs

7th - 8th Grade

16 Qs

Interpreting Graphs and Proportional Relationships

Interpreting Graphs and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 10 pts

Media Image

2. If Jane spent $4.50 on tickets, how many tickets did she buy?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point (0,0) represent in context of the situation?

No cookies were sold.

No money is made selling cookies.

No money is made when selling two cookies.

No cookies were sold and no money was made.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which graph shows a proportional relationship between x and y?

F

G

H

J

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Using the graph above, determine the constant of proportionality.

k = 0

k = 1

k = 3

k = 6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point (2, 94) represent in this situation?

Every week, they earn $94.

After 94 weeks, they save $2.

After 1 week, they save $47.

After 2 weeks, they save $94.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

100

25

50

200

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the coordinate (1,6) tell us in the context of this graph?

A sloth moves 1 foot every 6 minutes.

It takes a sloth 1 minute to move 6 feet.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?