Topic 5 Rates and Ratio

Topic 5 Rates and Ratio

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction to Whole Number Multiplication

Fraction to Whole Number Multiplication

5th Grade - University

17 Qs

Algebra

Algebra

6th - 8th Grade

17 Qs

GL Unit 2 Review

GL Unit 2 Review

6th Grade

20 Qs

BSA Practice Math Test 1

BSA Practice Math Test 1

8th Grade

20 Qs

U.S. Customary Units of Length

U.S. Customary Units of Length

4th - 6th Grade

10 Qs

Customary Units Length

Customary Units Length

4th Grade - University

10 Qs

Solving Equations (7.EE.2.4)

Solving Equations (7.EE.2.4)

7th Grade

10 Qs

One Step Equation & Writing 2 Step Equations

One Step Equation & Writing 2 Step Equations

6th - 7th Grade

10 Qs

Topic 5 Rates and Ratio

Topic 5 Rates and Ratio

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.RP.A.2

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ben can buy a package of 5 T-shirts for $26.25 What is the unit price per t-shirt?

$5.25

$5.00

$4.75

$4.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Daisy can buy a package of 3 t-shirts for $14.25. What is the unit price, per t-shirt?

$5.25

$5.00

$4.75

$4.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. What is the unit price for the 40-yard spool?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. What is the unit price for the 60-yard spool?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Raymond is the assistant director of Camp Compass. The camp will have a total of 342 campers. Raymond wants the ratio of campers to counselors to be exactly 7:1. Is it possible? Explain.

Yes, there could be 48 counselors. 342 to 48 is 7:1.

Yes, there could be 49 counselors: 342 to 49 is 7:1.

No, No whole number of counselors can be used for 342 campers with a ratio of 7:1.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many buses would Raymond need to hire if he uses King Charter?

55 buses

6 buses

7 buses

10 buses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many buses would Raymond need to hire if he uses Capitol Charter?

57 buses

6 buses

7 buses

10 buses

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?