Topic 5 Rates and Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ben can buy a package of 5 T-shirts for $26.25 What is the unit price per t-shirt?
$5.25
$5.00
$4.75
$4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Daisy can buy a package of 3 t-shirts for $14.25. What is the unit price, per t-shirt?
$5.25
$5.00
$4.75
$4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. What is the unit price for the 40-yard spool?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lela is buying spools of yarn for a knitting class. She can buy a 40-yard spool for $15.60 or a 60-yard spool for $19.20. What is the unit price for the 60-yard spool?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Raymond is the assistant director of Camp Compass. The camp will have a total of 342 campers. Raymond wants the ratio of campers to counselors to be exactly 7:1. Is it possible? Explain.
Yes, there could be 48 counselors. 342 to 48 is 7:1.
Yes, there could be 49 counselors: 342 to 49 is 7:1.
No, No whole number of counselors can be used for 342 campers with a ratio of 7:1.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many buses would Raymond need to hire if he uses King Charter?
55 buses
6 buses
7 buses
10 buses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many buses would Raymond need to hire if he uses Capitol Charter?
57 buses
6 buses
7 buses
10 buses
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Division of fractions

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
One Step Equation & Writing 2 Step Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
U.S. Customary Units of Length

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
Add and Subtract Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
6th Decimal Division

Quiz
•
6th Grade
10 questions
STAAR Quizizz 8.4B

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade