Intro to Rates and Ratios

Intro to Rates and Ratios

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Finding Ratios and Unit Rate

Finding Ratios and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios Review

Ratios Review

6th Grade

12 Qs

Ratios!

Ratios!

7th Grade

15 Qs

6th grade

6th grade

6th Grade

12 Qs

Ratio and Proportions

Ratio and Proportions

9th - 10th Grade

10 Qs

Ratios Checkup

Ratios Checkup

6th Grade

15 Qs

Intro to Rates and Ratios

Intro to Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches

1.5 inches

5 inches

2.8 inches

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hadley is driving to Colorado. She has been traveling for 4 hours, and she has driven 260 miles. Find her speed in miles per hour.

85 miles per hour

65 miles per hour

60 miles per hour

70 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On the Intro to Rates note page, the unit rate for Tasha earning $162 for 12 hours of work is:

$162.00

12 hours

$13.00

$13.50

5.

REORDER QUESTION

1 min • 5 pts

Reorder the following to show the Table of Contents for Rates and Ratios:

Ratios as Comparisons

Intro to Ratios

Ratio Tables

Ratio Applications

Intro to Rates

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On page 25 of your journal, you used a _______ to compare quantities.

absolute value

ratio table

expression

mixed number

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?