Ratio, Rate or Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
ratio
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
My truck gets 20 miles to the gallon!
ratio
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
12 poodles to 5 pitbulls
ratio
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
10 ounces of nachocheese to 32 tortilla chips
ratio
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
66 mountain dews : 54 diet mountain dews
ratio
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Mca Prep Day 3: Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade