You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate Complex and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the complex fraction.
18
1/18
9/72
1/8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is
a rate with the numerator of one.
a rate with the denominator of one.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Your parents asked you to calculate miles per gallon for the family road trip. They drove 256 miles with 8 gallons of gas. How many miles per gallon?
16 miles per gallon
42 miles per gallon
24 miles per gallon
32 miles per gallon
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a person walks 14 kilometers in 2 hours, what is their speed in kilometers per hour?
7 km/hour
8 km/hour
6 km/hour
5 km/hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
22 questions
FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Interpret Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade