Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

7th Grade - University

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

8th Grade- Chapter 6 Quiz

8th Grade- Chapter 6 Quiz

8th Grade

12 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Complex Fractions

Ratios, Rates, Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 pounds of apples cost $4.25, what is the unit rate per pound?

$0.75

$0.85

$0.95

$1.05

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of blue triangles to red squares?

4 : 3

3 : 4

4 : 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?

20 miles/gallon

30 miles/gallon

10 miles/gallon

40 miles/gallon

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Both A and C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2

4

6

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2

4

7

14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a scale drawing has a scale of 1 inch = 4 yards, how many yards does 7 inches on the drawing represent?

24 yards

28 yards

32 yards

36 yards

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?