If 5 pounds of apples cost $4.25, what is the unit rate per pound?
Ratio and Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.75
$0.85
$0.95
$1.05
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of blue triangles to red squares?
4 : 3
3 : 4
4 : 7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
40 miles/gallon
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Both A and C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2
4
6
8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2
4
7
14
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a scale drawing has a scale of 1 inch = 4 yards, how many yards does 7 inches on the drawing represent?
24 yards
28 yards
32 yards
36 yards
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Exploring Ratios and Unit Rates in Daily Life

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Mastering Ratios: Comparing Rates and Proportionality

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade