The graph shows the distance a plane travels. Use one of the points on the graph to reduce to the unit rate.
Tables Equations Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 miles per minute
5 minutes per mile
10 minutes per mile
10 miles per minute
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Use the graph to determine an equation to represent the relationship. Use t for minutes (time), and m for miles.
5t = m
5m = t
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use the table to solve for the constant of proportionality.
3
6
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Look at the graph, which ordered pair represents the unit rate?
(0, 0)
(1, 0.75)
(4, 3)
(8, 6)
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Use a point on the graph to reduce to the unit rate.
$7.50 per pound of chicken salad
$1 per pound of chicken salad
7.5 pounds of chicken salad per dollar
$15 for 2 pounds of chicken salad
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation would be use to create the graph above?
y = 50x
y = 2x
y = 0.02x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost for 2 lbs of apples is $1.84. Reduce the ratio to determine the equation, where x is the lbs of apples and y is the cost.
y = .92x
x = .92y
y = 2x
y = 1.84x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Equations, Tables, and Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Relations and Functions

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Is it a function?

Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Understanding Functions

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Functions vs. Non-Functions

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Functions Vocabulary

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade