Real Life Math Time and Money
Quiz
•
Mathematics
•
2nd Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheyenne is selling Girl Scout cookies. Each box costs $6. On Saturday she sold 23 boxes. Sunday she sold 36 boxes. How much money did she make on Saturday and Sunday?
$304
$216
$138
$354
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Fitz roasts her turkey for 20 minutes per pound. If her turkey is 6 1/2 pounds, how long will she roast it for?
120 minutes
2 hours
130 minutes
1 hour 30 minutes
Tags
CCSS.5.MD.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ali is taking a flight from Tampa to San Francisco. The flight is expected to take 4 hours and 36 minutes. If her flight leaves at 9:29 am. What time should she land?
1:05
1:56
2:05
2:16
Tags
CCSS.3.MD.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. McMillan went to the fair. She bought a cotton candy for $5.15, 5 bottles of water for $2.75 each, and a bag of popcorn for $6.75. How much money did she spend?
$28.40
$20.15
$25.65
$14.65
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kyler wants to go to the movies and buy a popcorn and a coke. The movie ticket is $7. The small popcorn is $5 and the large popcorn is $9. Cokes are $5. What can he buy with the money he has?
He can buy a ticket, a small popcorn and a coke.
He can buy a ticket, a large popcorn and a coke.
He can buy a ticket, 2 small popcorns and a coke.
He can buy a ticket, a large popcorn and 2 cokes.
Tags
CCSS.4.MD.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you have 5 dollars and you buy a toy for 2 dollars, how much money do you have left?
2 dollars
3 dollars
4 dollars
5 dollars
Tags
CCSS.4.MD.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you have 20 dollars and you buy a book for 15 dollars, how much money do you have left?
3 dollars
4 dollars
5 dollars
6 dollars
Tags
CCSS.4.MD.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Gr6 Math revision
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Probability Practice
Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
MATH5-Q4-Summative4_Line Graphs and Probability Quiz
Quiz
•
5th Grade
16 questions
G2 Q3 Math Review
Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Rates, Speed and unit conversion
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
20 questions
3.1 & 3.2 Quiz Review - Functions
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Angles, Triangles and Shapes - Assessment Quiz
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
addition
Quiz
•
1st - 3rd Grade
7 questions
Compare and Classify Quadrilaterals
Lesson
•
2nd - 4th Grade
20 questions
Place Value
Quiz
•
KG - 3rd Grade
30 questions
Multiplication Facts 1-12
Quiz
•
2nd - 5th Grade
15 questions
Addition and Subtraction with regrouping
Quiz
•
2nd Grade
20 questions
Arrays/Repeated Addition
Quiz
•
2nd Grade
12 questions
Commutative Property of Multiplication
Quiz
•
2nd - 4th Grade
10 questions
Converting Between Mixed Numbers and Improper Fractions
Interactive video
•
1st - 5th Grade
