Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Finding the Average Speed

Finding the Average Speed

6th Grade

10 Qs

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Finding the unit rate

Finding the unit rate

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates Time and Speed

Rates Time and Speed

7th Grade - University

10 Qs

Unit rates with fractions 7th hour

Unit rates with fractions 7th hour

7th Grade

10 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Six tubs of frosting costs $5. How much is it for 1 tub of frosting?

$1 per tub

$8.30 per tub

$0.83 per tub

$0.08 per tub

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?

43

12

48

144

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00.  What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?

35 miles per gallon

33 miles per gallon

37 miles per gallon

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?