Six tubs of frosting costs $5. How much is it for 1 tub of frosting?
Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1 per tub
$8.30 per tub
$0.83 per tub
$0.08 per tub
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second?
43
12
48
144
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Finding the Average Speed

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Understanding Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade