Njsla Prep Algebra

Njsla Prep Algebra

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope Intercept Form

Slope Intercept Form

7th Grade - University

13 Qs

Comparing Slopes

Comparing Slopes

8th Grade

14 Qs

Algebra 2 Check Your Readiness Unit 3

Algebra 2 Check Your Readiness Unit 3

9th - 12th Grade

10 Qs

Linear/Nonlinear, Slope & Key Features of Lines Quiz

Linear/Nonlinear, Slope & Key Features of Lines Quiz

8th - 9th Grade

16 Qs

Njsla Algebra Tara Gunning

Njsla Algebra Tara Gunning

9th Grade - University

20 Qs

9.5 STAAR Review Linear Key Features

9.5 STAAR Review Linear Key Features

9th Grade

18 Qs

Transformation of Linear Functions

Transformation of Linear Functions

9th - 10th Grade

16 Qs

Slope Basics

Slope Basics

7th - 9th Grade

14 Qs

Njsla Prep Algebra

Njsla Prep Algebra

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

(6*7)+6-4 / 4

11

12

10

14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

(3+6)*3-7+5

20

25

18

27

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The rate of change in Proportion B is ___ units greater than the rate of change in Proportion A.

1.5

2.5

25.5

43.5

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

the height, in inches, of the seedling after w weeks

the height, in inches, of the seedling when Eric first planted it

the increase in the height, in inches, of the seedling each week

the total increase in the height, in inches, of the seedling after w weeks

6.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Two utility companies sell electricity in units of kilowatt-hours. The cost of electricity for company P is shown in the table. The cost of electricity for company M can be found by using the equation shown, where y represents the total cost in dollars for x kilowatt-hours of electricity. Use the information provided to find the unit rate, in dollars per kilowatt-hour, for each company. Show your work or explain your answers. Find the total cost, in dollars, of buying 2,375 kilowatt-hours of electricity from the least expensive company. Enter your answers and your work or explanation in the space provided.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

In a system of two linear equations, the lines represented by each equation have the same slope. PART A Which could be the total number of solutions to the system of equations? Select each correct answer.

no solutions

1 solution

2 solutions

3 solutions

infinitely many solutions

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?