The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Write a system of equations.
Algebra 1 Word Problems Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
5q + 2z = 1.32
1z = 0.75
5q + 2z = 1.32
3q + 1z = 0.75
q + z = 1.32
q + z = 0.75
5q + 2z = 0.75
3q + 1z = 1.32
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?
y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x
x + y = 6.80
x + y = 7.30
y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x
y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A large pizza at Pizzi Inn costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?
y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x
x + y = 6.80
x + y = 7.30
y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x
y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The sum of Mrs. LaRoque's and Mrs. Murphy's ages is 61. The difference is 7. What are their ages?
31 and 31
54 and 7
27 and 34
21 and 40
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Jasmine is helping her mom with a small vegetable patch. Tomato plants are selling for $4, and pepper plants are selling for $3. They don't want to spend more than $60. Which combination of tomato plants and pepper plants will they be able to purchase?
10 tomato plants and 9 pepper plants
5 tomato plants and 15 pepper plants
12 tomato plants and 6 pepper plants
6 tomato plants and 11 pepper plants
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You and a friend go to Tacos Galore for lunch. You order three soft tacos and three burritos and your total bill is $11.25. Your friend's bill is $10.00 for four soft tacos and two burritos. How much do soft tacos cost? How much do burritos cost?
$1.00 per taco, $2.00 per burrito
$2.50 per taco, $1.25 per burrito
$1.33 per taco, $1.66 per burrito
$1.25 per taco, $2.50 per burrito
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
The sum of two numbers is 6. The difference of the two numbers is 46. Find the numbers.
46 and 52
-52 and 40
-26 and 20
-46 and 40
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Five less than twice a number is equivalent to 47.
5 - 2x = 47
2x - 5 = 47
5x - 2 = 47
2 - 5x = 47
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rectangle has a perimeter of 70 feet. Its length is five more than twice its width. Which equation can be used to determine the width of the rectangle?
2x + 5 = 70
3x + 5 = 70
6x + 10 = 70
5x + 2 = 70
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Module 4 DCA Review

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
System of Equation Word Problem

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Solving Systems of Equations with Vicente's Challenges

Quiz
•
8th Grade - University
12 questions
Unit 2 Review

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Model Linear Equations

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Modeling with Linear Equations

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Algebra 1 Modeling Linear Functions Review

Quiz
•
9th Grade
9 questions
Ratios and Unit Rates: A 5th Grade Challenge

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade