Solving Equation Word Problems

Solving Equation Word Problems

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems of Equations and Inequalities Word Problems

Systems of Equations and Inequalities Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

System of Equations Word Problems with Money

System of Equations Word Problems with Money

9th Grade

15 Qs

Systems of Equations Practice

Systems of Equations Practice

9th Grade - University

10 Qs

Algebra Word Problems and Solving

Algebra Word Problems and Solving

9th Grade - University

15 Qs

Elimination Systems Word Problems

Elimination Systems Word Problems

9th Grade - University

14 Qs

Algebra Solving Equations Word Problems

Algebra Solving Equations Word Problems

9th Grade - University

19 Qs

Systems of Equations Word Problems Graphing

Systems of Equations Word Problems Graphing

8th Grade - University

16 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

16 Qs

Solving Equation Word Problems

Solving Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Tank 1 currently has 40 gallons of water and is filling at a rate of 1.5 gallons per minute. Tank 2 has 220 gallons of water and is draining at a rate of 3 gallons per minute. After how many minutes will the two tanks have the same amount of water? Write the equation.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You are hosting a bake sale, but it isn't going well! You decide to reduce your prices by $0.75, and then you get 15 sales for a total of $33.75. What was your original price per item? Write the equation.

15p-0.75=33.75

15(p-0.75)=33.75

0.75p+15=33.75

33.75-0.75p=15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes

5 boxes

6 boxes

7 boxes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The school that Stefan goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?

1s + 3c = 38
2s + 3c = 52

3s + 1c = 38
3s + 2c = 52

s + c = 38
s + c = 52

3s + 3c = 38
1s + 2c = 52

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x

x + y = 6.80
x + y = 7.30

y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x

y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last season two running backs on the Steelers football team rushed a combined total of 1550 yards.  One rushed 4 times as many yards as the other.  Let x and y represent the number of yards each individual player rushed. Which system of equations could be used? 

x + y = 1550
y  = 4x

x + y = 1550
y = x + 4

y - x = 1550
y = 4x

y = 1550 + x
y = x + 4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dennis mowed his next door neighbor’s lawn for a handful of dimes and nickels, 80 coins in all.  Upon completing the job he counted out the coins and it came to $6.60.  Which system of equations could be used to find the exact number of dimes and nickels? 

d + n = 6.60
.10d + .05n = 80

d + n = 80
d + n = 6.60

d + n = 80
.10d + .05n = 6.60

d + n = 80
.05d + .10n = 6.60

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?