Solving Equation Word Problems

Solving Equation Word Problems

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Physics - Speed and Acceleration

Physics - Speed and Acceleration

9th - 12th Grade

15 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 11th Grade

16 Qs

SLOPE AS RATE OF CHANGE

SLOPE AS RATE OF CHANGE

8th - 9th Grade

16 Qs

Rate of Change

Rate of Change

8th - 9th Grade

20 Qs

Rate of Change Practice

Rate of Change Practice

8th - 9th Grade

22 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

9th - 12th Grade

16 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Proportional and NON-Proportional Relationships

Proportional and NON-Proportional Relationships

7th - 9th Grade

20 Qs

Solving Equation Word Problems

Solving Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mary earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112? 

14h = 112

14 / h = 112

h + 14 = 112

h - 14 = 112

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Lilli spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

-x/2 + 4 = 12

x/2 - 4 = 12

12 - 4 = x

12 - 4 = -x/2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?

4x=472

9x=472

4+9x=472

4+x=472

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Kamauri has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

n - $5.12 = -$27.10

$5.12 - n = $27.10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lisa is cooking muffins. The recipe calls for 7 cups of sugar total. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to put in?

7 - n = 2

2 - n = 7

2 + n = 7

7 + n = 2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?

1.15(5.75) = x

5.75x = 1.15

1.15x = 5.75

x = 1.15/5.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In 2010, a tree was 8 feet tall. In 2011 the tree was 14 feet tall. Write an equation and find how many feet f the tree grew. Write an equation to solve this problem. Use f as your variable.

f + 8 = 14

f - 8 = 14

f/8 = 14

8f=14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?