Solve the following inequality:
-4x + 14 ≤ 54
Equation and Inequality Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x ≥ -10
x ≤ -10
x ≥ 10
x ≤ 10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Look at the Inequality
Which of the following scenarios could be used to represent it?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend no more than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend more than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend less than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend exactly $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
15x + 2.5 = 10x + 3
15 - 2.5x = 10 - 3x
15 + 2.5x = 10 + 3x
15 - 10 = 2.5x + 3x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.65 per mile. Katie has no more than $10 to spend on the taxi ride.
1.75 + 0.65m < 10
1.75 + 0.65m > 10
1.75m + 0.65 < 10
1.75m + 0.65 > 10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?
2 hours
3 hours
4 hours
5 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.
3 hours
4 hours
1 hour
2 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Graphing Real-World Problems: Finding Intersection Points

Quiz
•
8th Grade - University
11 questions
8th Math STAAR Blitzkrieg ROUND 2

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit 7 - Systems of Equations - Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Writing Equations from Word Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Solving Systems by Elimination

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
slope intercept story problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
8th Grade 2.4 Solving Equations with Variable on both sides

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Writing Linear Equations from Word Problems

Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade