Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Rates Practice

Rates Practice

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Solving Unit Rate Problems

Solving Unit Rate Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

8.8C

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 45 miles in 3 hours

15 miles per hour

10 miles per hour

20 miles per hour

30 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for 60 pencils that cost $12?

$0.20 per pencil

$0.25 per pencil

$0.15 per pencil

$0.30 per pencil

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the word problem: A train travels 300 miles in 5 hours. What is the unit rate?

60 miles per hour

50 miles per hour

70 miles per hour

40 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Identify the unit rate: 15 pages in 3 minutes

5 pages per minute

25 pages per minute

20 pages per minute

10 pages per minute

5.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

3 miles/hour

6 miles/hour

9 miles/hour

12 miles/hour

7.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

irections: Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

7 penguins for $126.00 ________ each

$18

$24

$4

$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?