Practice Test
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Kaneez Fatima
Used 10+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
A toy train car is 6 in. long. If a real train car is 75 ft long, which of the following have the same constant of proportionality as the toy train car to the real train car? Select all that apply.
A toy bear is 12 in. tall and a real bear is 12.5 ft tall.
A real trailer is 50 ft long and a toy trailer is 9 in. long.
Ms. Gomez’s house is 37.5 ft tall and a toy house is 3 in. tall.
A real trailer is 50 ft long and a toy trailer is 4 in. long.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
John bought a yard of ribbon for $16.76. How much did John pay per inch? (1 yard = 3 feet.)
$0.465
$0.23
$0.19
$0.32
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom buys 6 cases of water that contain 30 bottles each. He pays a total of $30.40 for the water. What is the unit price for a bottle of water?
$0.465
$0.23
$0.19
$0.168
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph below shows the driving distance covered by Taylor during a road trip. What does the point X represent?
Taylor traveled 250 miles in 4 hours, which represents an average speed of 62.5 miles per hour.
Taylor traveled 250 miles in 4 hours, which represents an average speed of 40 miles per hour.
Taylor traveled 200 miles in 4 hours, which represents an average speed of 50 miles per hour.
Taylor traveled 200 miles in 4 hours, which represents an average speed of 45 miles per hour.
Tags
CCSS.HSF.IF.B.4
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Two Shops A (Graph) and B (Table) both sell apples according to the graph and table shown below. Using this information, which of these statements are true? Choose ALL that are correct.
Shop A data is proportional and constant of proportionality is $0.15.
Shop B data is not proportional.
Shop A and B are proportional
Shop A equation is y=6x
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two pipes are filling a pool at different rates and then graphed the results, as shown. Which pipe fills the pool faster?
Pipe A because it fills the tank at a rate of 0.05 inches per minute
Pipe A because it fills the tank at a rate of 0.05 inches per hour
Pipe B because it fills the tank at a rate of 0.15 inches per minute
Pipe B because it fills the tank at a rate of 0.15 inches per hour
Tags
CCSS.8.EE.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
13, 16, 12, x, 19, 14, 18. If the range is 9, what value must x have?
10
11
12
13
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
MATHEMATICS PT3- Revision F1 and F2
Quiz
•
4th - 8th Grade
10 questions
Enteros Introducción 2
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Znaky dělitelnosti 2
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Valor numèric
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Term2 revision for the monthly test y3
Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
22 questions
Combine Like Terms
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Proportional Relationships And Constant Of Proportionality
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Integer Operations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Equivalent Expressions
Quiz
•
7th Grade
