Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Unit 7 Quizizz Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Used 1+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
What is the ratio of hearts to flashes?
4/5
5/9
4/9
5/4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 6 pts
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
25 questions
DA2 Review - 6th Math Texas TEKS

Quiz
•
6th Grade
25 questions
CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

Quiz
•
6th - 7th Grade
26 questions
Rates , Ratios and Equations

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratio and Proportion - Unit Review #2

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
27 questions
Ratios & Proportions- Comparing &Scaling Review I&II

Quiz
•
5th - 8th Grade
25 questions
Understand, Equivalent, Compare Ratios

Quiz
•
6th Grade
26 questions
Ratios, Rates & Proportions Test Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade