Unit 7 Quizizz Review

Unit 7 Quizizz Review

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th - 7th Grade

25 Qs

Understand, Equivalent, Compare Ratios

Understand, Equivalent, Compare Ratios

6th Grade

25 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

26 Qs

Ratios and Rates Test Review

Ratios and Rates Test Review

6th - 8th Grade

30 Qs

Ratios, Ratio Tables and Unit Rate Practice

Ratios, Ratio Tables and Unit Rate Practice

6th Grade

25 Qs

DA2 Review - 6th Math Texas TEKS

DA2 Review - 6th Math Texas TEKS

6th Grade

25 Qs

Proportions

Proportions

7th - 8th Grade

25 Qs

Ratio & Proportions Unit Review

Ratio & Proportions Unit Review

5th - 8th Grade

25 Qs

Unit 7 Quizizz Review

Unit 7 Quizizz Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Used 1+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 7 pts

Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$25.50 per hour

$12.50 per hour

$1,840 per hour

$28.75 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 7 pts

Media Image

What is the ratio of hearts to flashes?

4/5

5/9

4/9

5/4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 7 pts

Media Image

Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 7 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?

$56

$50

$35

$42

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 6 pts

Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 7 pts

If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?

35 girls

28 girls

24 girls

30 girls

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
14
7
2
112

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?