A rate is a ratio that compares
Rate Part to Whole

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade