Using the graph, find the unit rate.
Finding Unit Rate from a Graph

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Barbara White
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$1.50 per pound
$4.00 per pound
$6.00 per pound
$12.00 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
12 passengers per bus
24 passengers per bus
36 passengers per bus
48 passengers per bus
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
15 students per classroom
30 students per classroom
45 students per classroom
60 students per classroom
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
21 sit-ups per minute
42 sit-ups per minute
63 sit-ups per minute
84 sit-ups per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
8 crayons per box
12 crayons per box
20 crayons per box
24 crayons per box
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
42.5 calories per apple
51 calories per apple
59.5 calories per apple
68 calories per apple
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the graph, find the unit rate.
5 Pens per pack
10 Pens per pack
15 Pens per pack
20 Pens per pack
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Review Unit Rate in Tables & Graphs

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Find Unit Rate Given a Graph

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Graph Unit Rate

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates Graphs

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade