Complex Fractions

Complex Fractions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson 2 Quiz review

Lesson 2 Quiz review

7th Grade

15 Qs

Math Unit Rate

Math Unit Rate

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Complex Ratios

Complex Ratios

7th Grade

10 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Complex Fractions

Complex Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 sec • 1 pt

What is a complex fraction?
A really hard fraction to figure out 
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both 
A fraction multiplied by a decimal
A fraction with an exponent 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
1/6
2/3
3/2
5/6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Simplify the complex fraction shown.
9/40
40/9
10/36
5/18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?

2 acres per hour

1/2 acres per hour

9/24 acres per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches per hour

1.5 inches per hour

5 inches per hour

2.8 inches per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?