Proportion or Not Word Problem

Proportion or Not Word Problem

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change from a Table

Rate of Change from a Table

7th - 8th Grade

15 Qs

Linear Relationships

Linear Relationships

7th - 8th Grade

10 Qs

Proportionality Practice 7th

Proportionality Practice 7th

7th Grade

12 Qs

Proportionality in Tables and Graphs

Proportionality in Tables and Graphs

7th Grade

13 Qs

Proportional vs. Non-Proportional Relationships

Proportional vs. Non-Proportional Relationships

7th - 8th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Proportionality

Rates and Proportionality

7th Grade

16 Qs

Graphs and Tables

Graphs and Tables

7th Grade

15 Qs

Proportion or Not Word Problem

Proportion or Not Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Proportional or Non-Proportional:
The video game rental fee is $15 plus $3 per day. 
Proportional
Non-Proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which best describes this equation?
y= 3.75x + 2
Proportional 
Non-proportional

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Proportional or Non-Proportional:
The cell phone rate is $9.99 each month and 3 cents a minute
Proportional
Non-Proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following equation a proportional relationship?
y=2x-1
Yes
No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.
30 + 12.5x 
12.5 + 30
12.5 + 30x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours?
y = 8.5 + 25.5
y = 25.5 + 8.5x
y = 8.5 + 25.5x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?