Inverse Variation of Rational Functions

Inverse Variation of Rational Functions

10th - 11th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Inverse Relationships

Inverse Relationships

9th - 10th Grade

25 Qs

Inverse Variation Functions Review

Inverse Variation Functions Review

9th - 10th Grade

25 Qs

Alg2 7.1-7.3 review

Alg2 7.1-7.3 review

9th - 12th Grade

20 Qs

direct and inverse proportion

direct and inverse proportion

8th - 11th Grade

19 Qs

Radical and Rational Functions Review

Radical and Rational Functions Review

9th - 12th Grade

18 Qs

3.1 Math 3

3.1 Math 3

11th Grade - University

20 Qs

THIRD QUARTER TEST - WORKSHEET NO. 2 MATHEMATICS 9

THIRD QUARTER TEST - WORKSHEET NO. 2 MATHEMATICS 9

9th - 11th Grade

25 Qs

Solve Rational Inequalities & Variation Equations

Solve Rational Inequalities & Variation Equations

9th - 12th Grade

20 Qs

Inverse Variation of Rational Functions

Inverse Variation of Rational Functions

Assessment

Quiz

Mathematics

10th - 11th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
What type of table is this?
Inverse Variation
Direct Variation
Neither

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the constant (k) in this inverse variation?
y = 400/x
x
y
400
Not enough information given

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Determine the type of variation:
Direct
Inverse
Neither

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following represents inverse variation?
y = kx
y = k/x
y = x/k
y = mx + b

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If y varies inversely as x and x=5 when y=20, then what is the constant of variation, k? 
1/4
4
100
6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The time it take to make a trip varies inversely with the speed of the bus. When Darcy's school bus travels at 30 miles per hour, it gets from her home to school in 12 minutes. What is the speed of Darcy's bus if it makes the same trip in 18 minutes?  
45 mph
36 mph
28 mph
20 mph

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost per person to rent a mountain cabin is inversely proportional (varies inversely) to the number of people who share the rent. If the cost is $36 per person when 5 people share, what is the cost per person when 8 people share?
$22.50
$57.60
$1.11
$12.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?